Prosinec 2010

Čas je relativní pojem

28. prosince 2010 v 17:40 | Čivava |  Zápisník

Znáte to. Například 1 hodina ve škole, která má 45 minut vám připadá jako několik hodin. A desetiminutová přestávka uteče jako voda. Ale poslední dobou utíká všechno jako voda. Teda měl bych se opravit. 14 let co žiju uteklo jako voda...
Ale teď o něčem jiném. Cos dostal pod stromeček? Kdybych měl všechno sepsat nestačily by mi místa ani pro dva články . Dostal jsem například nový mobil. Ani jsem ho nepotřeboval, ale u nás funguje takový systém. Mamka totiž nemá úctu k elektronice a tak i mobil většinou nějak pokazí . Proto dostává mobily po mě . Vůbec jsem o tom nevěděl - velké překvapení. Vždy jsem byl věrný Sony Ericson, ale dostal jsem prostě dotykový Samsung Star (to šílené číslo si nepamatuju). A dotykové mobily jsem nikdy neměl moc rád. Ale už tomu přicházím na chuť. Bohužel hraní her na dotykovém mobilu není nic moc . Ale jak říká moje babička: mobil je na to aby se z něho telefonovalo.
Dnes se pořád nadává na to jaká je velká krize, že lidi nemají ani co jíst, ale určitě ani u vás doma jste to nezaznamenaly. Dokonce bych řekl, že jsem toho dostal víc než minulý rok. Jaké byly Vánoce u vás doma? Budu rád za vaše komentáře .

Slova vánoční

24. prosince 2010 v 15:31 | Čivava |  Extra

Myslel jsem, jaký to nevymyslím extra proslov o vánocích a o tom všem co se kolem nich děje, ale nějak mě nic nenapadá. Na Vánoce se těší hlavně ti nejmenší. Celý den se nemůžou dočkat, nudí se, ale nakonec se přeci jen dočkají. Zazvoní zvoneček a děti se shrnou ke stromku plného dárků. Přeji krásnou vánoční atmosféru! A níže máte malý dárek =) (obtázek jsem kreslil já)


Jak vyzdobit vánoční stůl

24. prosince 2010 v 14:00 | Čivava |  Extra

Přestože je tradiční barvou Vánoc červená a zelená, stůl jze ladit i do zcela jiných odstínů. Chybět rozhodně nesmí svíčky, jehličí nebo snítka jmelí pro štěstí.
Stůl by měl být také sladěn s interiérem, ve kterém se nachází. Nezapomeňte také na to, že by na stole mělo být hodně místa, aby jste se mohli pohodlně navečeřet.
Při prostírání začínáme ubrusem, jehož okraje by měly být srovnány tak, aby přesahovaly hranu stolu nejlépe o 20 až 30 centimetrů. Na spodní ubrus můžeme položit ještě jeden malý čtvercový jiné barvy, nebo úzkou šerpu umístěnou do středu. Právě na ní je nejlepší naaranžovat dekorace, spíčky apod.

Jak se slaví Vánoce v jiných zemích?

24. prosince 2010 v 12:00 | Čivava |  Extra

V každé zemi se Vánoce slaví jinak, někde podobně jako u nás, někde úplně jinak. Snad všude se však hostí svátečními dobrotami, obdarovávají se dárečky, slaví, baví se, a co nejlépe si užívají vánoční čas. Ale i tak má každá země své zvyklosti a specifické věci, které u nich k Vánocům patří a u nás se tomu můžeme i divit. Podívejme se jak se slaví Vánoce v ostatních zemích. Ty nejzajímavější Vánoce jsou označené hvězdičkou - *.
Vánoce v Austrálii *
V Austrálii vrcholí léto a děti si užívají prázdnin. Vánoční stromečky mívají buď umělé anebo živé, zasazené v květináči. Štědrovečerní večeře tu bývá formou pikniku pod otevřeným nebem, u které nesmí chybět barevné balónky. A protože Vánoce jsou zde v létě pijí se ovocné šťávy, vína a piva. Podávají se studené mísy, ovoce, zeleninové saláty, přeslazené dorty a zákusky, no a nesmí zde chybět meloun.

O dalších zemích v celém článku


Zapomenuté vánoční zvyky

24. prosince 2010 v 10:00 | Čivava |  Extra

Síla vánočních tradic pomalu slábne. No přiznejte se, kdo si doma ještě zpívá vánoční koledy? Asi vás moc nebude. A když už ano, tak jedině z cédéčka. Ale jsou tu i daleko starší zvyky, které si nepamatuje možná ani naše babička. Připomeňme si zapomenuté vánoční zvyky, které jsou staré už několik desítek, ne-li stovek let.
Navíc: co přináší smůlu a co štěstí.

Zapomenuté zvyky:

Prostíráte při Štědrovečerní večeři pro jednoho člověka navíc? Asi ne, ale dřív se to dělalo kvůli nečekanému hostovy.

Do vánočky se zapékalo zrnko čočky. A víte proč? Kdo ji našel, měl brzo zbohatnout.

A pozor na stíny! Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Ten, jehož stín nebude mít hlavu, do roka zemře.

Pozor také na cizí věci v domě. Do konce roku by se měly vrátit všechny cizí věci, které jsou v domě. Pokud nějaká cizí věc zůstane v domě, budete mít celý příští rok smůlu.

Dalším zvykem bývalo klepání na kurník. Svobodná dívka klepe střevícem na kurník. Ozve-li se slepice, dívka zůstane svobodná. Pokud se ale objeví kohout, brzy se vdá.

Dřív také lidé věřili na spoustu pověr:

Co prý přináší smůlu:
  • před půlnoční mší se nesmí šít, plést - protože by pak myši dílo zničily
  • na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje - pak by dobytek kulhal
  • na Štědrý den se nesmí prát - přináší to smůlu a neštěstí do domu
  • na Štědrý den nepište své milé/milému zamilované psaní - mohlo by to znamenat rozchod
Co prý přináší štěstí:
  • když v noci na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci
  • čerstvý chléb upečený 25.12. a čerstvá vejce snesená 25.12 - mají kouzelnou moc
  • Štědrý den v pondělí - dobrá úroda, hodně medu
  • Štědrý den v úterý - bude hodně vína a obilí
  • Boží hod ve čtvrtek - podaří se výhodně prodat dobytek
  • Boží hod v pátek - bude horké léto a krásný podzim

Malý vánoční program

22. prosince 2010 v 16:05 | Čivava |  Extra

Na některých blozích jsem viděl takové šílenosti jako všelijaké programy (vánoční, velikonoční atd.). Nakonec jsem se rozhodl, že udělám také vánoční program. Ale nečekejte ode mě každou hodinu nějaký článek. Jen pár zajímavích článků s vánoční tématikou, aby jste se 24.12.2010 nenudili.

Mrazivá, ale krásná

16. prosince 2010 v 16:44 | Čivava |  Fotím
Tyto fotky jsou staršího data - foceny den před Mikulášem, ale dnes to vypadá venku úplně stejně. Celé město je pod sněhem a venku je (zatím) -7°C. A právě mráz hraje hlavní roli na všech fotkách, které můžete skouknout.

Technická data:
Datum: 5.12.2010
Místo: Česká republika, Zlínský kraj, Zlín, Jižní svahy
Fotoaparát: Lumix DMC-ZX1

Fotky v celém článku:

Design 011

14. prosince 2010 v 19:23 | Čivava |  Designy blogu

Spokojenost: 90%
Vytvořeno ve: Photofiltre Studio
Doba tvoření: cca 1 hodina
Nahráno na blog: 14.prosince 2010
Optimalizován pro: Explorer 8, Google Chrome, rozlišení alespoň 800x600
Zdroj obrázku/ů: záhlaví - klik, pozadí - klik

Jsou to dva týdny co jsem dával na blog nový design se zimní tématikou. Design se mi moc nelíbil a navíc se blíží vánoční svátky, a proto je tu nový design. Design má hlavně navodit příjemnou náladu už před svátkami. Určitě vánoční tématika v designu není předčasná, vždyť už příští týden v pátek je Šťědrý den. A jak se vám teda líbí design?
Mimochodem všimli jste si zásadní věci? Blog komprimuje obrázky, proto design není tak kvalitní.

Kdyby existoval čert, už by mě dávno sebral

6. prosince 2010 v 18:47 | Čivava |  Zápisník

Kdo by nevěděl, včera chodil Mikuláš. Konkrétně včera u nás byli hned dva. Jeden hodně vysoký s bandou andělů a čertů. Sestra se hrozně bála, ale i když neřekla žádnou básničku dostala od Mikuláše malou sladkost . Druhou skupinu jsme si nepozvali, ta přišla jen tak (kámoši ze třídy). Byli čtyři, Mikuláš nějaký moc mrňavý , čert byl natolik strašidelný, že jsem se ho napoprvé lekl, no a pak 2 sexy andělé , kteří obdarovávali. Já jsem byl ale zlobivý a tak jsem dostal bramboru a málem mě čert odnesl do pekla, nebýt toho, že jsem dost velký . Ale kromě brambory jsem dostal 500,- Kč od babiček a dvě plné tašky sladkostí, že se celý rok neunesu .
No a ještě jsem si zapomněl postěžovat na rozmary počasí. Včera bylo ráno -10°C, že jsem se klepal ještě celý den a dneska +3°C. Jak by řekl moravák: ,,Toš kurňa!". Že sníh asi nebude to bych přešil, ale že je všude hnusná břečka to je fakt otřesné .ˇA co u vás?

Santu ne! Nebo ano?

1. prosince 2010 v 18:39 | Čivava |  Částečný výpadek mozkových závitů

Toto téma jsem vybral schválně. Vánoce už tu za krátkou dobu opět budou a reklama na Coca-Colu se Santou už je opět v televizi. Určitě nemusím připomínat jak vypadá Santa Claus. Starý, tlustý, vousatý chlapík, který nosí pouze červené věci. Ale do České republiky patří jedině Ježíšek, žádný Santa z Ameriky tu nemá co dělat. Kdyby byl Santa pouze v reklamě na Coca-Colu vůbec by mi to nevadilo, přeci tento nezdravý nápoj pochází z USA. Ale i české firmy používají Santu ve svých reklamách. Navíc v obchodech se prodávají hlavně věci se Santou, který už skoro vytlačil betlém s Ježíškem z pultů. Doufejme, že naše české tradice vydrží a Ježíšek bude pořád rozdávat dárky. Mimochodem už přes rok mám v menu odkaz na tuto stránku → anti-santa.cz

A jaký je váš názor? Vadí vám Santa nebo ho máte radši než Ježíška?


Design 010

1. prosince 2010 v 18:13 | Čivava |  Designy blogu

Spokojenost: 75%
Vytvořeno ve: Photofiltre Studio (X)
Doba tvoření: cca 0,5 hodiny
Nahráno na blog: 1.prosince 2010
Optimalizován pro: Explorer 8, Google Chrome, rozlišení 1579x1006
Zdroj obrázku/ů: záhlaví - klik, pozadíklik

Zima už vládne několik dní a tak jsem se rozhodl dát sem na blog zimní design. Kalendářní zima sice ještě nenastala, ale venku už je sněhová pokrývka. Doufám, že vám design sesí, a že se vám líbí.