Jak se slaví Vánoce v jiných zemích?

24. prosince 2010 v 12:00 | Čivava |  Extra

V každé zemi se Vánoce slaví jinak, někde podobně jako u nás, někde úplně jinak. Snad všude se však hostí svátečními dobrotami, obdarovávají se dárečky, slaví, baví se, a co nejlépe si užívají vánoční čas. Ale i tak má každá země své zvyklosti a specifické věci, které u nich k Vánocům patří a u nás se tomu můžeme i divit. Podívejme se jak se slaví Vánoce v ostatních zemích. Ty nejzajímavější Vánoce jsou označené hvězdičkou - *.
Vánoce v Austrálii *
V Austrálii vrcholí léto a děti si užívají prázdnin. Vánoční stromečky mívají buď umělé anebo živé, zasazené v květináči. Štědrovečerní večeře tu bývá formou pikniku pod otevřeným nebem, u které nesmí chybět barevné balónky. A protože Vánoce jsou zde v létě pijí se ovocné šťávy, vína a piva. Podávají se studené mísy, ovoce, zeleninové saláty, přeslazené dorty a zákusky, no a nesmí zde chybět meloun.

O dalších zemích v celém článku


Brazílie *
Vánoce jsou pro ně velmi důležité svátky. Neznají zde zimu a už vůbec ne sníh. Protože zde žije spousta národů ve svátcích se odráží nebývalá národnostní různorodost. I tak mají Vánoce spoustu podobných rysů, protože se většina z nich považuje za Brazilce. Většina vánočních stromků jsou umělé a ty živé si mohou dovolit jen ti nejbohatší. Brazilci jsou proslulí nejen svými početnými rodinami, ale i velkorysostí a velkou chutí utrácet. Většina obyvatel Brazílie navštěvuje o vánočních svátcích mše v kostelech. O štědrovečerní večeři si Brazilci pochutnávají na pečeném krocanu, ovoci, mořských rybách a sladkých zákuscích. Zpestření do tradičního pojetí Vánoc vnáší vyznavači candomblé, náboženství, které kdysi do Brazílie přivezli otroci z Nigérie a Beninu. Víra černých otroků prorostla katolickým náboženstvím, a tak se v Brazílii radují nejen z Ježíška, ale i z boha plodnosti a sklizně Oxalá s černou tváří, kterého doprovází Lemanjá, bohyně moře.
Bulharsko
V Bulharsku mají Vánoce hned dvakrát. Jedno klasicky 24.prosince a podruhé pravoslavní 6.ledna. Nechybí ozdobený stromeček a dárky rozdává děda Koleda. Tradičním jídlem je vepřové maso, čočka, fazole, zelí, rýže a kroužky pečené z kynutého těsta.
Chile
V Chile rozdává dárky "El Viejo Pascuero", v překladu to znamená Santa Claus. Večeře se v Chile podává v devět hodin večer a končí většinou až o půlnoci. Podává se například pečená krůta s kaštany, majonézový salát s bramborami, avokádový salát s celerem, rýži s rozinkami nebo salát se zelím a jablky.
Finsko *
Dárky roznáší velký "Ukko" a pomáhají mu pidimužíci, kteří odnášejí zlobivé děti do ledového království. "Ukko" znamená v překladu manžílek, ovšem zde má asi jiný význam.
Francie
Zde rozdává dárky hodný duch "pére Noel" (což je v překladu Santa Claus) na krby nebo ke kamnům. K večeři se jí ústřice, šneci, žabí stehýnka, krocan plněný kaštanovou nádivkou a ovoce.
Irsko
Vánoce v Irsku jsou ve znamení velkých náboženských a duchovních oslav. Okna domů zdobí spousty svíček a dalších dekorací v zelené barvě. V žádné rodině nesmí chybět ani postavené jesličky. Světla svíček jsou symbolem pohostinnosti rodiny.
Itálie
Štědrý večer se slaví jen jako schůzka s přáteli. Nepeče se ani žádné cukroví a děti dostávají dárky druhý den ráno.
Litva
Vánoce v Litvě se začínají slavit 22.prosince (v den zimního slunovratu). Domy se vyzdobují slaměnými ozdobami s červenými ornamenty a i další ozdoby preferují v Litvě z přírodních materiálů. Nechybí ani vánoční hostiny a tradiční písně. Na štědrovečerní večeři si zde dávají prasečí hlavy vařené s rozmělněným ječmenem, vařený hrách s fazolemi, na kolečka nakrájené klobásy a další jídla.
Německo
Vánoce se zde slaví podobně jako u nás, ale jejich Ježíšek má rezavé vlasy a vousy, tudíž je to asi starší vousatý pán. K přemisťování používá osedlaný divoký vítr. Dřív prý odnášel zlobivé děti a trestal nevěrné ženy. Stejně jako u nás zde děti dostávají 1.12. adventní kalendář, kde každý den vyloupávají jedno okénko se sladkým překvapením až do Štědrého dne.
Rusko *
Zde se slaví pravoslavné Vánoce, které připadají na 6. a 7.ledna. Dřív zde byla spousta vánočních lidových zvyků, ale po zákazu Vánoc v roce 1918 zvyky upadly v zapomnění. A proto nyní většina Rusů slaví až Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze. Děda Mráz používá saně, cestuje až se vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka (není to ta, kterou znáte z pohádek) v bílém kožichu ušitého z hranostajů.
USA *
Vánoce začínají v USA po čtvrtém listopadovém čtvrtku - po Dni díkuvzdání. V této zemi jsou lidé různých národností a náboženství, proto se zde neslaví jen křesťanské Vánoce, ale třeba židovské nebo slavnost prvních plodů sklizně. Asi dva až tři týdny před Štědrým dnem se zdobí vánoční stromeček. Klasicky 24.prosince mají Štědrý den a k večeři se podává hlavně krocan se šunkou, mořské plody, nebo pizza. Prostě oblíbená rodinná jídla. Důležitějším dnem pro americké Vánoce je 25.prosinec, kdy se konají spousty návštěv, pije se punč, jí se cukroví a pro děti nejdůležitější - ráno se rozbalují dárky, které v noci rozváží Santa Claus na saních, které táhne osm sobů (Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner a Blitzen). A děti 24.prosince před spaním připravují pro Santu sušenky, sklenku mléka a dopis s prosbou o dárky.

 


Anketa

Máš rád/a české vánoční tradice?

Ano
Jen některé
Ne

Komentáře

1 Mattybo Mattybo | Web | 24. prosince 2010 v 12:27

Veselé Vánoce přeju & hodně dárků ;-)

2 Čivava Čivava | Web | 24. prosince 2010 v 13:55

[1]: díky! :-) tobě taky

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama